بزرگ‌ترین کتابفروشی جهان را بشناسید

اگر روزگاری گذارتان به خیابان ادوارد شهر تورنتوی کانادا بیافتد، اولین چیزی که نگاه شما روی آن میخکوب می‌شود، تابلوی بزرگی است که روی آن نوشته شده: بزرگترین کتابفروشی جهان

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از باستل، اولین چیزی که توجه هر عابری را در خیابان ادوارد شهر تورنتوی کانادا را جلب می‌کند، تابلوی بزرگی است که روی آن نوشته شده: بزرگترین کتابفروشی جهان.

اینجا «بزرگترین کتاب فروشی جهان» (World’s Biggest Bookstore) ، که نام یک کتاب فروشی درشهر تورنتوی کانادا است، واقع شده است. اگر غلظت کنجکاوی شما بیشتر باشد و به داخل اینجا سری بزنید، تنها از نمای بیرونی این مرکز عظیم شگفت زده نمی‌شوید بلکه نمای درونی این فروشگاه نیز شما را در همان نگاه اول می‌گیرد.

بر اساس گزارش سایت گینس، زمانی که این فروشگاه در سال 1980 توسط برادران کول از باز سازی یک سالن بولینگ ایجاد شد در عنوان خود بی رقیب بود و اولین ابرفروشگاه کتابی بود که راه اندازی می‌شد.

امروزه این فروشگاه نام بزرگترین کتاب فروشی جهان را بر سر در خود حفظ کرده است، اما کتاب رکوردهای گینس شعبه اصلی کتاب فروشی «بارنز اند نوبل» در نیویورک را با بیش از 14 هزار متر مربع مساحت و  20 هزار متر فضای قفسه، به عنوان بزرگترین کتاب فروشی جهان بر مبنای مساحت فروشگاه ثبت کرده است. در عین حال کتاب فروشی سترَند در نیویورک با بیش از پنج هزار متر مربع مساحت و نزدیک به 29 هزار متر فضای قفسه  و کتاب و «پاوِل» در پورتلند با بیش از شش هزار و 300 متر مربع مساحت و یک میلیون جلد کتاب از نظر فضای قفسه بزرگترین محسوب می‌شوند.

بزرگترین کتاب فروشی جهان نام مستقل و منحصر به فرد خود را حفظ کرده است، اما از لحاظ انبار، توزیع کالا و کتاب و تبلیغات، با کتاب فروشی های زنجیره ای «چَپتِرز» و «ایندیگو» یکپارچه شده است. این فروشگاه با وجود متعدد شدن فروشگاه‌ها و زنجیره‌های کتاب فروشی همچنان به واسطه داشتن فضای بی پیرایه و ساده، نور پردازی روشن با مهتابی‌های متعدد و بیش از 20 کیلومتر قفسه‌های انباشته از کتاب مورد توجه علاقمندان کتاب است.

پرگه
تیر 10, 1399
برچسب ها :

این مقاله بدون برچسب است.